Klasyfikacja odpadow

Klasyfikacja odpadow

Odpady komunalne potocznie określane jako śmieci w gruncie rzeczy wcale nie są wszystkie takie same. Istnieje bardzo szeroki podział na wielorakie kategorie. Na tej podstawie warto wyszczególnić między innymi odpady komunalne. Są to takie odpady, które tworzone są w gospodarstwach domowych oraz które nie mają jakichś niebezpiecznych substancji w swym składzie. Co więcej nie pochodzą one także od innych produkujących odpady a także mają skład identyczny lub zbliżony do składu odpadów komunalnych standardowych, generowanych w domostwach każdego z nas. Następny rodzaj obejmuje grupę odpadów, które stanowią opakowania wielomateriałowe.

Są to takie opakowania, jakie wyróżniają się dwoma rozmaitymi tworzywami. Co więcej charakterystyczne jest w tej kwestii to, że opakowań tych nie daje się rozdzielić ręcznie ani manualnie. Są one rozdzielane tylko maszynowo, poprzez realizację specjalistycznych zabiegów. Do takiej grupy odpadów warto zaliczyć rozliczne opakowania, jakie występują na szeroko pojmowanym rynku spożywczym, ponieważ tam jest pełno pudełek po sokach, mleku, rozmaitych artykułach spożywczych itd. To wszystko to są właśnie wspomniane opakowania wielomateriałowe. Kolejnym typem odpadów są odpady biodegradowalne, jakie stanowią śmieci, które można poddawać rozpadowi poprzez udział w tym procesie mikroorganizmów.

Mowa w tym przypadku o rozkładzie beztlenowym oraz tlenowym. W tym przypadku grupę odpadów tej kategorii tworzą odzież oraz tekstylia z naturalnych materiałów, minimum w ich składzie musi być pięćdziesiąt proces tworzyw w pełni naturalnych, papier oraz tektura, odpady ogrodowe oraz kuchenne, na przykład pozostałości żywności – tyle że nie sztucznie modyfikowanej czyli tzw. żywności GMO, resztki owoców, warzyw, resztki traw i korzeni z przydomowego ogródka, liście, drewno, ścięte gałęzi itd.

, a więc rozmaite odpady z terenów zielonych. Jeszcze co innego to odpady zielone, w tym odpady komunalne, jakie są charakterystyczne z tego względu, że są naturalnymi resztkami, częściami roślinności. Pochodzą z pielęgnacji zielonych terenów oraz ogródków. Do tego dochodzi także kwestia odpadów niebezpiecznych, a więc takich, które mają bardzo poważny wpływ na życie i zdrowie ludzkie a także które są niesamowicie szkodliwe dla otaczającego nas środowiska. Są to między innymi wszelkiego rodzaju tak zwane elektrośmieci, lecz też takie odpady, jakie mają toksyczność czyli zakaźny charakter – stare medykamenty i środki medyczne, zużyte przybory higieniczne, produkty radioaktywne, łatwopalne, niezdrowe dla ludzkiego organizmu i ogólnie organizmów żywych, produkty medyczne przeterminowane, opakowania po silnych lekach, chemikalia, zużyte akumulatory, stare baterie, sprzęt elektryczny oraz urządzenia elektroniczne.

Jeszcze co innego to odpady wielkogabarytowe, jakie są odpadami o olbrzymich rozmiarach oraz dużych wagach. Nie są one na tyle poręczne, aby upchać je w pojemniku. Są to na przykład meble, kontenery, zabawki gigantycznych rozmiarów, dywany, materace, łóżka, wózki itd. Jest w tej kategorii również dział materiałów budowlanych w tym płyty, panele, belki, grzejniki, rury, rolety, płytki, motorowery, opony, kosiarki, odpady ogrodowe, odpady z remontów, worki na śmieci, kartony, części pojazdów mechanicznych i sprzętów oraz wiele innych elementów .

Artykuł dzięki: